Warsztaty Chirurgiczne w Szpitalu Ogólnym w Kolnie

                W dniu 25.10.2019 r. w Szpitalu Ogólnym w Kolnie odbyły się warsztaty w wykonywaniu małoinwazyjnych zabiegów operacyjnych zorganizowane przez dr hab. n. med. Piotra Myśliwca z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej UW w Białymstoku i ordynatora Oddziału Chirurgicznego Wojciecha Świsłockiego pod patronatem Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich. Warsztaty były okazją do zaprezentowania możliwości oddziału chirurgicznego w ośrodku powiatowym do wykonywania unikatowych procedur medycznych przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu przez odpowiednio wyszkolony personel medyczny. Wykonano trzy zabiegi naprawy przepukliny pachwinowej dwoma technikami laparoskopowymi.

                Zabiegom laparoskopowym przewodniczył dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec, który jest przewodniczącym Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Europejskiego Kongresu Chirurgii Małoinwazyjnej, który odbędzie się w Polsce, w Krakowie w przyszłym roku. W warsztatach brało udział dziewięcioro chirurgów z całej Polski. Wprowadzenie nowoczesnych metod operacyjnych do leczenia powszechnych schorzeń wymagających naprawy chirurgicznej pozwala pacjentowi na szybki powrót do pełnej sprawności przy zmniejszeniu w znacznym stopniu odczuwania bólu pooperacyjnego i zmniejszenie odsetek powikłań oraz nawrotów choroby.

                Pan Profesor bardzo chwalił pracę kolneńskich chirurgów i współpracę z nimi. Stwierdził, że „doktor Wojciech Świsłocki to naprawdę nowoczesny chirurg, więc macie Państwo (mieszkańcy powiatu kolneńskiego) to szczęście, że na terenie Kolna jest tak oddany pacjentom i profesjonalny fachowiec”. Zaznaczył, że w Kolnie prężnie rozwijają się techniki operacyjne z wykorzystaniem laparoskopu, a lekarze tu pracujący od wielu lat oprócz operacji laparoskopowej naprawy przepuklin pachwinowych wykonują także laparoskopowe operacje usunięcia wyrostka robaczkowego, guzów jelita grubego, naprawy przepuklin przeponowych oraz operacje chirurgicznego leczenia otyłości. Wyniki tego leczenia w Oddziale Chirurgicznym w Kolnie można porównać do wyników leczenia w innych ośrodkach o wyższym poziomie referencyjności. Dr hab. Piotr Myśliwiec powiedział, że „Operacje chirurgiczne kolneńskiego Szpitala śmiało można porównać do poziomu operacji europejskich a nawet światowych”.

Na koniec tych pierwszych Warsztatów Chirurgicznych Pan Profesor stwierdził, że obecnie operacje laparoskopowe to teraźniejszość dobrej chirurgii.